Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - sarkofag

Ozdobna trumna wykonana z kamienia, drewna, gliny lub metalu. W starożytnej Grecji były to początkowo proste skrzynie, od IV w.p.n.e. coraz częściej zdobione płaskorzeźbami - np. słynny sarkofag Aleksandra - i malowidłami. Etruskowie używali sarkofagów z wiekami zaopatrzonymi w plastyczną podobiznę zmarłego i ściankami zdobionymi w reliefy, przedstawiające przede wszystkim sceny z mitologii. Rzymianie nawiązywali zarówno do etruskich, jak i do greckich wzorów; dopiero w II w. zaczęli tworzyć marmurowe sarkofagi o formach architektonicznych pokrytych płaskorzeźbami. Już w III w. na sarkofagu pojawiają się motywy chrześcijańskie, z czasem zastąpione przez sceny pasyjne (z drogi krzyżowej Chrystusa). W średniowieczu nie tworzono sarkofagów, które powróciły w epoce renesansu.


 

Sarkofag Aleksandra - marmurowy sarkofag gr. (dł. 3,12 m) imitujący budynek świątynny o dwuspadowym dachu; odkryty 1887 na nekropoli król. w Sajdzie (Liban); wykonany ok. 325–330 p.n.e.; zdobiony  płaskorzeźbionymi scenami figuralnymi, przedstawiającymi walki Greków, dowodzonych przez Aleksandra III Wielkiego, z Persami oraz sceny polowania na dzikie zwierzęta; obecnie w Muzeum Archeol. w Stambule.

sobota, 06 marca 2010, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.