Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - podobrazie

Ogólna nazwa podłoża malarskiego w malarstwie sztalugowym, raczej nie stosowana dla malarstwa ściennego i innych rodzajów malarstwa.

 • Podobrazia drewniane

 • Podobrazia płócienne

 • Podobrazia metalowe

 • Podobrazia papierowe

Chronologicznie najstarszymi znanymi podobraziami były używane już w starożytności odpowiednio przygotowane deski drewniane. Rodzaj drewna i sposób jego przygotowania był różny w różnych czasach, krajach i dla różnych technik malarskich. Podstawą był wszędzie wybór odpowiednio wysezonowanego drewna, pozbawionego sęków i nadmiaru żywicy.

Podobrazia płócienne zaczęto stosować w XV w., ale dominującą rolę jako najczęściej używane podobrazie płótno zdobyło od k. XVII w. Używane było głównie do techniki olejnej, obecnie także akrylowej. Używane jest najczęściej płótno lniane, rzadziej konopne, jutowe, bawełniane, jedwabne, a współcześnie syntetyczne.

Metal jako podobrazie odegrał mniejszą rolę niż dwa poprzednie materiały i był stosowany prawie wyłącznie pod technikę olejną. Stosowane były najczęściej blachy miedziane, srebrne, ołowiane, rzadziej mosiężne, stalowe czy z innych metali. Największe zastosowanie jako podobrazie blacha znalazła w malarstwie funeralnym.

Podobrazia papierowe stosowane były od czasu wynalezienia papieru w VIII w. p.n.e. na Dalekim Wschodzie. W kręgu kultury wschodniej podobrazia papierowe stosowane są powszechnie do dziś, głównie pod techniki akwarelowe, lawowanego tuszu, ale także pod temperę i techniki pozłotnicze (tybetańskie i mongolskie malarstwo religijne).

niedziela, 07 marca 2010, kathleena

Polecane wpisy

 • update

  Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

 • Pablo Picasso przy pracy (film)

  Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

 • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

  Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.