Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - ołtarz

Miejsce składania ofiar. Ołtarze znane były w najwcześniejszych epokach, ale początkowo nie miały ani ustalonego zewnętrznego kształtu, ani stałego miejsca w świątyni. Przeważnie był to po prostu blok kamienia, na którym wierni składali ofiary. Jeszcze starożytni Grecy i Rzymianie składali ofiary na takich ołtarzach, ustawionych pod gołym niebem przed lub obok świątyni. Dopiero w epoce hellenistycznej i w okresie cesarstwa rzymskiego dotychczasowe proste, przypominające stoły ołtarze zastąpiona wspaniałymi bogato rzeźbionymi budowlami, których najbardziej znanymi przykładami są Ołtarz Pergamoński (dzisiaj w Berlinie, Muzeum Pergamońskie) i Ara Pacis Augustae (Rzym). Poczynając od III w. ołtarz chrześcijański stał się stołem pańskim, miejscem modlitwy i ofiary mszalnej. Wznoszono go z drewna, metalu lub kamienia i stawiano zawsze we wnętrzu kościoła. Najczęściej ołtarze przypominały stoły, czasami przybierały formę skrzyń, początko będących miejscem pochówku męczenników, ale później schowkiem dla relikwiarzy i naczyń liturgicznych. Obudowe ołtarza z przodu i po bokach, konstruowaną z drewna, kamienia lub metali szlachetnych, zdobiły symboliczne lub figuralne przedstawienia; niekiedy na ołtarzem znajdował się też baldachim lub cyborium (jako zadaszenie) [cyborium-puszka na komunikanty, czyli małe hostie, we wczesnym średniowieczu zawieszona nad ołtarzem]. Na mensie ołtarza stoją paramenty (rekwizyty mszalne) i leży mszał. Tylnią ścianę, która pojawiła się dopiero w XI w. nazwano retabulum (artystycznie ukształtowana nastawa ołtarzowa).

Dla tego możemy wyróżnić następujące funkcje ołtarza:

 • umiejscowienie obecności bóstwa lub siły boskiej;

 • składania ofiar;

 • urzeczywistnienie miejsca kultu.

sobota, 06 marca 2010, kathleena

Polecane wpisy

 • update

  Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

 • Pablo Picasso przy pracy (film)

  Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

 • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

  Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.