Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - bazylika

W starożytnym Rzymie wielonawowy, halowy budynek, w którym odprawiano sądy i który pełnił funkcję hali targowej. Z tej formy budynku wykształcił się kościół chrześcijański, który przejął także jego nazwę. W bazylice nawa środkowa wielonawowej wydłużonej budowli jest wyższa niż nawy boczne, a światło wpada do niej przez okna ponad dachami naw bocznych. Zakończenie nawy środkowej tworzy nazywana pierwotnie trybuną apsyda, która u Rzymian zarezerwowana była dla wysokiego urzędnika, a w kościołach chrześcijańskich była miejscem, w którym stawiano ołtarz. Bazylikę chrześcijańską powiększono; przed apsydą dobudowano nawę poprzeczną, a od epoki Karolingów przedłużono nawę główną poza poprzeczną tworząc prezbiterium. W najstarszych wczesnośrediowiecznych bazylikach występuje także atrium lub paradyz, otoczony kolumnami frontowy dziedziniec z fontanną, oraz przylegająca do niego halą.


sobota, 06 marca 2010, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.