Blog > Komentarze do wpisu
Sandro Botticelli - Primavera

Sandro Botticelli - Primavera

Renesans ok. 1477-1478, panel, tempera na desce, 203x314 cm. Prostokąt w poziomie, Galleria degli Uffizi, Florencja.

KOMPOZYCJA:
-prostokąt poziomy
-kompozycja wielofiguralna
-centralna postać wyraźnie wyodrębniona (ciemnym konturem wokół) tworzy oś symetrii
-kompozycja płaszczyznowa oparta na rysunku, tworząca niemal teatralną scenę.
-kompozycja statyczna oparta przede wszystkim na pionach i delikatnych skosach, poziome płaszczyzny tworzy ziemia i kolory drzew.
-wyraźne kompozycyjne centrum, choć obok także pomniejsze centra (grupa wiosny oraz gracji).
-widz kierowany dośrodkowo.

KOLORYSTKA:
-kolory stonowane, jasne postacie na ciemniejszym tle.
-równowaga kolorów ciepłych i zimnych.
-kolor lokalny.
-gama barwna ograniczona, plamy czerwieni tworzą wyraźne akcenty kolorystyczne.

ŚWIATŁOCIEŃ:
-źródło światła po za obrazem.
-światło rozproszone.
-delikatny modelunek światłocieniowy, niewielkie różnice walorowe.
-ciemne tło z prześwitującym fragmentem nieba wyraźnie wyodrębnia płaszczyznę pierwszego oświetlonego równomiernie planu.

EKSPRESJA:
-najważniejszymi środkami artystycznymi są rysunek (linearyzm) i podporządkowany rysunkowi kolor.
-powściągliwa znacząca gestykulacja.
-wyraźnie wystudiowane pozy.
-nastrój uroczysty, podniosły, ważna chwila podkreślona "teatralizacją" wydarzenia.
-wyrażenie harmonii podkreśla wymowę obrazu.
-dominacja rozumu, ograniczony seksualizm.
-mowa ciała powściągliwa, ciała idealizowane.

Primavera przedstawia Wenus stojącą pośród rajskiego ogrodu, pełnego wiosennych kwiatów i okolonego drzewkami pomarańczowymi.Syn Wenus-kupidyn- z opaską na oczach przygotowuje się do wypuszczenia z łuku płonącej strzały, z tyłu zaś ukazano krzew mirtu, tradycyjnie kojarzony z boginią miłości. Po lewej stronie tańczą trzy Gracje, a bóg wiatru zachodniego, Zefir w barwach szarych i błękitnych obejmuję nimfę Chloris, obok której stoi Flora, rozsypująca kwiaty róży (kolejny tradycyjny atrybut Wenus).
Istnieje wiele teorii związanych za znaczeniem tego obrazu.Wydaję się że Botticelli nie przedstawia żadnego konkretnego mitu, lecz czerpie inspiracje, dla zmysłowej sceny z wielu rozmaitych źródeł -zarówno antycznych, jak i piętnastowiecznych. Wszystkie mitologiczne postacie ukazane na obrazie można powiązać z instytucją małżeństwa.
Wenus- przedstawiono jako bogato odzianą matronę; boginię zaszczytnej (czyli małżeńskiej) miłości. W jej ogrodzie panuje wieczna wiosna. Bogini wydaję się wskazywać na trzy Gracje, jej mitologiczne towarzyszki, w których stronę zwrócony jest również Kupidyn - tej, którą trafi jego strzała, pisane jest wyjść za mąż.
Postać Merkurego jest również ściśle związana zarówno z Wenus jak z wiosną. Merkury to syn Mai, na której cześć nazwano miesiąc Maj. Bóg odgania kaduceuszem chmury, dla których nie ma miejsca w złotym ogrodzie Wenus.
Flora, bogini kwiatów, stanowi ucieleśnienie piętnastowiecznego ideału piękna. Jej suknie zdobią haftowane róże- kwiaty Wenus; bogini nosi też biżuterie z motywami roślinnymi. Podobnie jak Wenus, postać Flory również wiąże się z miesiącem majem.
Botticelli z pewnością przeczytał o Chloris w "Metamorfozach Owidiusza". Nimfa została zgwałcona przez Zefira w ogrodzie Hesperyd; później jednak wzięła z nim ślub i razem cieszyli się wieczną wiosną. Na obrazie nimfa stara się podnieść krzyk, lecz z jej ust wydobywają się jedynie kwiaty. Postać Zefira, choć przedstawionego tu jako złoczyńca, miała w świecie antycznym konotacje pozytywną, związaną z wiosną i boginią Wenus. Zgodnie z poematem autorstwa Angela Poliziano, rówieśnika Botticellego. Zefir jest jedynym wiatrem mającym wstęp do ogrodu Wenus- jemu bowiem zawdzięczamy poranną rosę oraz słodką woń kwiatów.

(przesłała Maluta)

niedziela, 07 marca 2010, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.