Blog > Komentarze do wpisu
Pieter Breugel Starszy - Taniec pod szubienicą

Pieter Breugel Starszy - Taniec pod szubienicą, (1568).

Olej na desce, 45,9 x 50,8 cm, Hessisches Landesmuseum, Darmstadt.

Kształt pola obrazowego to prostokąt zbliżony do kwadratu. Dominują kierunki wertykalne, kompozycja zdynamizowana licznymi diagonalami i łukami. Centrum kompozycyjne stanowi szubienica. Kompozycja asymetryczna- skupienie elementów kompozycyjnych z lewej strony obrazu.Llinia horyzontu podniesiona,kompozycja wieloplanowa.

Taniec pod szubienicą  jest ostatnim obrazem Bruegela. Karel van Mander piszę , że artysta zostawił go w spadku żonie ; dodaje tez :  Sroka przedstawia plotkarki , które chętnie posłały by na szubienicę .” Niezależnie od  powyższej interpretacji , w scenie przedstawionej przez Bruegla można dopatrywac się aluzji do prześladowań , jakimi Hiszpanie gnębili wówczas protestantów we Flandrii. Tańczący chłopi –tak jak wodny młyn z nieprzerwanie obracającym się kołem-mogą być symbolem życia , które mimo przeciwności trwa . Jednak przede wszystkim dzieło to przemawia przez swoje piękno . Jego niezwykła harmonia osiągnięta jest dzięki zgraniu subtelnych niuansów pastelowych tonów i precyzji w oddaniu detalu. Plan dalszy otwiera się na wspaniały , lekko zamglony pejzaż , przypominający krajobrazy Leonardo da Vinci . .Podczas gdy szubienica narzuca w pierwszej chwili myśl o przemocy , rozległa dolina , obfitująca w przyciągające oko szczegóły , tchnie spokojem i łagodnością .

W obrazie występuje szeroka gama barwna, przeważają barwy ziemi, wyraźne akcenty kolorystyczne czerwieni i błękitu. Na pierwszym planie barwy ciepłe, na drugim chłodne zgodnie z zasadą perspektywy barwnej, zauważalne kontrasty temperaturowe,  barwy są  stonowane. W światło pada z lewej strony obrazu.

(przesłała Iwona Jakubowiak)

środa, 24 lutego 2010, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.