Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - Frotaż

Technika współczesnej grafiki, wynaleziona w latach 1924-1925 przez M. Ernsta. Polega na uwidoczniającym strukturę podłoża (np. fladrowanie drewnianych płyt lub żyłkowanie zeschniętych liści) przecieraniu przenoszonym na papier, na którym następne powstaje rysunek. Połączenie rysunku z partiami przetartymi tworzy nową jakość obrazu nadając mu cechy automatyzmu. Po opublikowaniu pierwszych efektów tej techniki w "Historie naturelle" (1925r.), Ernst zastosował ją także w malarstwie olejnym, odpowiadając tym samym na wzzwanie surrealistów domagających się niekontrolowanego procesu twórczego.

Frottage (fr.) - dobrze znana dzieciom, a spopularyzowana przez surrealistów technika polegająca na odwzorowaniu różnych faktur przez przykrywanie wybranej powierzchni arkuszem papieru i pocieraniu go ołówkiem, kredką lub węglem. Uzyskany w ten sposób "odcisk" najczęściej jest poddawany modyfikacjom lub uzupełnieniom. Po II wojnie światowej frotażem posługiwał się m.in. Jean - Michel Atlan.

wtorek, 26 stycznia 2010, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.