Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - Dripping

(ang. drip - kapać).

Kierunek współczesnego malarstwa, w którym w spontanicznym procesie powolnymi ruchami rozpryskiwano lub z dziurkowanego pojemnika lano po kropli farbę na rozłożony na podłodze przeważnie dużych rozmiarów ekran. Powstające w ten sposób obrazy rodziły się całkowicie w podświadomości, jako przypadkowy rezultat uprzednich rytmicznych ruchów wypełnioną farbami puszką. Za twórcę tej metody malowania uchodzi malarz amerykański J. Polock, który razem z kilkoma kolegami, jak W. de Kooning i R. Motherwell, był poprzednio głównym przedstawicielem action painting. W latach 60. XX w. Francuz Y. Klein, twórca "antropometrii", rytmicznie wykonywanymi na ekranie odciskami pomalowanych na niebiesko modeli otrzymywał równie spontaniczne co niezwykłe rezultaty. Dripping doprowadził do ostatecznego zerwania z malarstwem tablicowym.

wtorek, 08 grudnia 2009, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.