Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - KOPUŁA

Sklepienie półkoliste lub półeliptyczne oparte na murze lub bębnie na planie kolistym, eliptycznym albo wielobocznym za pośrednictwem pendentywów lub tromp. Do budowy kopuł używano ciosów kamiennych lub cegieł w kształcie klina (klińców). Obecnie do konstrukcji kopuł używa się stali lub żelbetu. Sklepienna część kopuły nazywana jest czaszą, a widoczna z wnętrza podniebieniem. W okresie renesansu wprowadzono kopuły dwuwarstwowe o warstwach połączonych żebrami. Powierzchnia, widoczna od strony wewnętrznej często są wzbogacona przez wprowadzenie dodatkowych poziomych pasów, kasetonów, zdobiona malarsko lub rzeźbiarsko (sztukateria).

Wczesnymi przykładami takich "pozornych kopuł" są groby kopułowe okresu sztuki mykeńskiej. Prawdziwy rozkwit kopuł nastąpił w okresie sztuki hellenistycznej, która preferowała budowle centralne. Osiągnięcia ówczesne do mistrzostwa doprowadzili Rzymianie (np. rzymski Panteon). Największe znaczenie osiągnęło jednak sklepienie kopułowe w sztuce bizantyjskiej (np. Hagia Sophia, Stambuł), która z jedej strony wywarła wpływ na architekturę islamu, z drugiej na budownictwo włoskie (np. San Vitale w Rawennie i kościół Świętego Marka w Wenecji). Sztuka zasklepiania kopuł odrodziła się w okresie renesansu, ale w całkowicie nowej koncepcji architektonicznej (np. F.Brunelleschi, kopuła katedry we Florencji i Michał Anioł, kopuła Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie).

piątek, 30 października 2009, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.