Blog > Komentarze do wpisu
Terminy - KATAKUMBY

Starożytne cmentarze podziemne w Rzymie i innych miastach italskich. Pierwsi chrześcijanie (I-IV w. n.e.) grzebali tam swoich zmarłych (jak wcześniej Żydzi). Katakumby stanowią wielopiętrowy system podziemnych korytarzy z rzędami nisz grobowych, kwadratowymi komorami lub kaplicami, gdzie układano ciała zmarłych.

Ściany ozdabiano freskami o treści symboliczno-religijnej (ryby, kotwice, winne grona, ptaki, monogramy Chrystusa) lub wyobrażenia figuralne z Biblii , niekiedy z mitologii (Orfeusz, Eros i Psyche), stiukami, a nawet marmurem.

W katakumbach obchodzono jedynie rocznice śmierci znaczniejszych męczenników. Legenda o obrzędach, które odbywały się w podziemiach, powstała w XIX w. W średniowieczu katakumby poszły w zapomnienie, a od XVI w. zaczęto je odkopywać. Prawdziwe prace badawcze rozpoczęto dopiero w XIX w.

piątek, 30 października 2009, kathleena

Polecane wpisy

  • update

    Witajcie drodzy czytelnicy! Niezmiernie się cieszę, że informacje na blogu Wam pomagają, że nadal odwiedzacie stronę mimo braku jakiejkolwiek aktualizacji od po

  • Pablo Picasso przy pracy (film)

    Źródło: "Picasso and Matisse" documentery. Muzyka: James Horner - "Of One Heart Of One Mind" ("A Beautiful Mind" soundtrack). Byk.

  • Vincent Van Gogh - autoportrety (film)

    Vincent Van Gogh Dutch Artist 1853-1890 "Self Portraits" by Philip Scott Johnson.